Global Ölçekte Türk Üniversiteleri

Birkaç gün önce “Times Higher Education” tarafından 2018 yılı için hazırlanan Üniversiteler sıralaması yayımlandı. Her yıl olduğu gibi önce ilk sıralarda kim var diye baktıktan sonra, gözlerimiz ister istemez Türk üniversitelerinin listedeki yerine kayıyor. “Times Higher Education” tüm dünyada kabul gören önemli sıralama kuruluşlarından biri. Zamanla değerlendirme ölçütleri değişiklik gösterebiliyor. Bu yıl yapılan sıralamada kullanılan değerlendirme ölçütünde eğitim (%30), araştırma (%30), atıflar (%30), uluslarası görünüm (%7.5) ve endüstri gelirleri (%2.5) kategorileri yer alıyor. Eğitim ve araştırma puanlarında saygınlığın önemli yeri var (%33) (Şekil 1).

methodology-illustration-wur

Şekil 1. Üniversitelerin Değerlendirilmesinde Kullanılan Ölçütler

Sıralamada en başta Oxford Üniversitesi yer alıyor. Geçen yıl da ilk sırada idi. Analizlere bakıldığında Oxford üniversitesinin saygınlığının ve marka değerinin diğer üniversitelere göre açık ara önde olduğu anlamına geliyor. İkinci sırada yine bir İngiliz üniversitesi olan Cambridge yer alıyor. Listenin geneline bakınca da İngiliz ve Çin üniversitelerinin genel olarak yükselişte olduğunu görmek mümkün. İlk iki yüzde 62 Amerikan, 31 İngiliz, 20 Alman ve 13 Hollanda üniversitesi varken Türkiye’den hiçbir üniversitenin yer alamaması üzücü. Diğer bir üzücü ve aynı zamanda endişelendirici konu da üniversitelerimizin genel anlamda aşağılara doğru hareketi.

Ülkemiz ile ilgili verilere geçmeden önce şunu da belirtmekte fayda var. Bu tür kuruluşlar veri toplamıyorlar. Başvuru yapan üniversitelerin verileri üzerinden değerlendirme yapıyorlar. Başvuru yapmayan üniversitelerin verileri olmadığı için sıralamada yer verilmiyor. Yani global ölçekte varlığını göstermek isteyen üniversitelerin verilerine erişebiliyoruz sadece. Bu bağlamda “Times Higher Education”a verilerini ilk yıllardan itibaren gönderen Bilkent, Boğaziçi, İTÜ ve ODTÜ yönetimlerini özellikle kutlamak gerek. Koç ve Sabancı üniversiteleri daha sonraki yıllarda bu sürece girse de onları da 2018’deki Türk Üniversiteleri arasında ilk sıraya yerleşmiş olmaları nedeniyle kutlamalı. Ama ne yazık ki genel görünüm hiç iç açıcı değil (Şekil 2).

 

 

Listede üst sıralarda yer alan devlet üniversitelerinin hızlı bir şekilde düşüşe geçmiş olması düşündürücü. En hızlı düşüşü yaşayan ise -ilk yüze girebilmiş tek üniversite olan- ODTÜ. Bir-üç yıl arasında verileri olan üniversiteler (Akdeniz, Erciyes, Gebze Teknik, Hacettepe, İstanbul, İzmir Teknoloji, Marmara, TOBB, Yıldız Teknik) ya ilk 800’de ya da ilk 1000’de yer alıyor. Hacettepe hariç çoğu ilk 800’deki yerini kaybedip ilk 1000’e gerilemiş durumda.

Bir başka düşündürücü gerçek ise satır aralarında gizli. Üniversitelerle ilgili alt analizlere baktığımızda Türk üniversitelerinin en fazla puanı atıflardan aldığını görüyoruz.  Özel üniversitelerin marka değeri devlet üniversitelerine göre daha yüksek. İTÜ, Boğaziçi ve ODTÜ puanlarında endüstri gelirleri önemli paya sahip. Eğitim, araştırma ve bunların saygınlığı konusunda ise sınıfta kalmış gözüküyoruz.

Karolinska Institute Rektör Yardımcısı Ole Petter Ottersen şöyle diyor:

“Akademik liderliğin öncelikli görevi artan dış baskı ve politik kontrole karşı akademik özgürlüğü, güveni ve toleransı savunmak olmalıdır.”

Başka söze gerek var mı?

 

İlgili Yazılar

Reklamlar


Kategoriler:Akademi(k), Her Şey

Etiketler:, , , , ,

1 reply

  1. Sevgili Metin,

    Türk Üniversiteleri içerisinde tamamıyla İngilizce eğitim veren yeni kurulan, nisbeten küçük ve karar almada hızlı davranan vakıf üniversiteleri, Boğaziçi üniversitesi, İTÜ, ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi en yüksek puanlara sahip olmuştur. Bütün devlet üniversitelerinin her kategoriden puanları progressif olarak düşmektedir. İlk 1000 listesindeki yerleri de gerilemiştir. Yıllardır her türlü uyarıya rağmen, Türk milli eğitimi, üniversiteleri, Tübitak ve YÖK’ün belli bir cemaate verilmesi ve buraların sistematik tahribinin doğal sonucudur bu. Liyakat ve bilimsel düşüncenin dışına çıkılması ne yazık ki eğitimimizi bu hale getirmiştir. Umarım, bu yayınlar ikaz olur diyeceğim ama sorunu yaratanların, o sorunu çözmesi çok zordur. Analizin ve konuyu irdelemen çok önemlidir, teşekkürler.

    Liked by 1 kişi

%d blogcu bunu beğendi: