Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi 2015-2016 Mezuniyet Konuşması

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi 2015-2016 Mezuniyet Töreni Konuşması

Bugün Tıp Fakültemizin 46. dönem mezunlarını veriyoruz. Bugün aynı zamanda çok özel bir gün… Çünkü İngilizce Tıp programımızın da bu yıl ilk mezunlarını veriyoruz.

Bugün itibariyle fakültemizde; Türkçe Tıp bölümümüzde 1356, İngilizce Tıp bölümümüzde 363, Erzincan Üniversitesinden 136 ve Kafkas Üniversitesinden 50 olmak üzere toplam 1905 öğrenciye eğitim veriyoruz. Mezun sayımız yine bugün itibariyle 4991’e ulaşmış bulunuyor.

Hepimiz biliyoruz ki, Tıp Fakültesini kazanmak çok kolay bir süreç değil, tıp fakültesinden mezun olmak da öyle… Hele hele öğretim üyelerinin tamamının ve öğrencilerinin büyük bir çoğunluğunun Türkçe konuştuğu bir fakültede, başka bir dilde eğitim de hiç kolay bir süreç değil.

Küçük bir köy haline gelen dünyamızda, globalizasyon süreci kaçınılmaz olarak hepimizi içine alıyor. Dolayısıyla yerel düzeyde, ya da ülke düzeyinde elde edilen başarılar artık yeterli değil. Bu büyük köyde biz de varız demek için uluslararası ölçekte bir şeyler yapmak gerekiyor.

Bunun için iyi düzeyde bir İngilizcenin şart olduğuna inanıyorum ama eğitim dilinin İngilizce olması konusunda tereddütlerim olduğunu da belirtmek istiyorum.

 Sevgili Öğrenciler,

Bir gün iki genç balık yüzerken ters yönden gelen yaşlı bir balığa rastlamışlar. Yaşlı balık başıyla selam vermiş ve “Merhaba gençler, bugün su nasıl ?” demiş. Genç balıklar birbirine bakarak “Bu su da neyin nesi?” diye tepki vermişler. Bugün ben kendimi henüz o bilge yaşlı balık konumunda görmüyorum ama lütfen kim olduğunuzun, nerede bulunduğunuzun, nereden geldiğinizin ve nereye gittiğinizin farkında olun.

Ama aynı zamanda kalbinizin sesini dinleyin, başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin sesinin ve sezgilerinizin yolunda gidecek cesarete sahip olun!

Dünyaya ‘ben merkezli’ bakmayın, hastalarınızla empati kurun. Hasta-hekim arasındaki o kutsal iletişimi koruyun, bugün kapitalist sistemin bizlere dayattığı müşteri-esnaf basitliğine indirgemeyin!

Sevgili Öğrenciler,

Sizleri bu zorlu süreci başarıyla tamamlamanızdan dolayı yürekten kutluyorum. Çok büyük bir iş başardınız. Hekimlik hayatınızda da daha büyük ve önemli işlere imza atmanızı diliyor, başarılar diliyorum.

Değerli Öğretim Üyeleri,

Bugün mezun ettiğimiz hekimlerimizin eğitiminde gösterdiğiniz katkılar nedeniyle sizlere de müteşekkiriz.

Değerli Veliler,

Öğrencilerimizin eğitimlerinde sizlerin maddi ve manevi katkıları, fedakârlıkları için, bizler kadar, eminim çocuklarınız da sizlere minnet duyuyordur. Bugün evlatlarınızla, başarılarıyla ne kadar gurur duysanız hakkınızdır. Hekimlik mesleklerini en iyi şekilde icra ederken, sizlerin de hastalarının duasına mazhar olacağı bu kutsal yolda, sizlere, çocuklarınızın daha nice başarılarını göreceğiniz uzun ve sağlıklı bir ömür diliyorum.

Saygıdeğer Konuklar,

Teşriflerinizden ötürü hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

Prof. Dr. Metin Akgün

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Vekili  

 

 

Reklamlar


Kategoriler:Akademi(k), Her Şey

Etiketler:, , ,

%d blogcu bunu beğendi: