Konversif Yazamama Bozukluğu

Konversiyon, kısaca tanımlamak gerekirse, bastırılan bir düşüncenin, bedene yansıtılarak bir şekilde kendini ortaya koyma çabasıdır. ‘Bağırmak’ düşüncesinin bastırılması sonucu dilin tutulması bir konversiyon örneğidir. En ileri örneği ise tüm bedenin kontrolünü kaybetmek, tamamen felç olmaktır. Ben de bir kaç gündür yüksek perdeden konuşma isteğimi bastırınca, yazamayacak kadar felç oldum.

Trafik polisinin kırmızı ışıkta geçen bir arabayı kenara çekme fıkrası vardır. Polis, kırmızı ışıkta geçmesi nedeniyle işlem yapacaktır. Ehliyet ve ruhsatını ister. Sürücü koltuğunda oturan kişinin ehliyeti yoktur. Ayrıca alkollüdür de. Bir de üstüne üstlük arabanın çalıntı olduğu anlaşılır. Olay, “Aymazlığın bu kadarı da olmaz !” dedirtecek türdendir.

conversion-psychology

 

 

Bir öğretim üyesi itiraf ediyor, “Ben bütün öğrencileri geçiriyorum, bir şey öğretmiyorum ki sorayım (!)”.

Bir başka öğretim üyesi 14 Mart Tıp Bayramı’nda yapılan geleneksel akademik giysi giyme töreninde, normalde hocasının giydirmesi gereken cübbeyi, “Bana Vali giydirecek” diye tutturuyor. “Bu sembolik bir tören, bir el verme ritüeli,” diye anlat anlatabilirsen.

Aynı gün Sağlık Müdürlüğü’nün başka bir tören düzenlediğini öğreniyoruz. Erzurum’un tek Tıp Fakültesi’nin Dekanı davet edilmemiş. “Yılın Hekimi Ödülü“, gıda toptancılığı yapan biri tarafından takdim ediliyor.

Ve -sadece- iki hafta içerisinde -burada yazamayacağım- onlarca aymazlık…

Gel de felç olma !  

Birden Nazım’ın şiirine rastlıyorum, hislerime tercüman oluyor.

Söylediklerimden çok sustuklarımda saklıyım…
Ve gizlediklerimde gizliyim…
Beni anlamak için;
Konuştuklarımdan çok,
Sustuklarıma kulak verin…
Aklım sükutu sever benim…
Çünkü çok ağır ödeştik biz hayatla…
Ben sonu olmayan çok yollardan geçtim…
Üç Noktalar Koymaz Bana…

Reklamlar


Kategoriler:Akademi(k), Denemeler, Edebiyat/Kültür/Sanat, Her Şey

Etiketler:, , ,

%d blogcu bunu beğendi: