Artık (Bir) Kitapta Yerimiz Var!

fashion victim

1. Kapak Resmi

Tam bir yıl önce Kanada’dan, Toronto Ryerson Üniversitesi’nden, bir öğretim üyesinden e-posta almıştım. Moda bölümünde çalışıyormuş, temel ilgi alanı moda tarihi imiş. Fakültede derslerde modanın yol açtığı ölümleri anlatırken, bizim çalışmalarımızdan (kot kumlamacılığının yol açtığı silikozis ve ölümlerden) bahsediyormuş. Öğrencilerinin bu konuya çok ilgi gösterdiklerini belirttikten sonra, üzerinde halen çalıştığı kendi kitap projesinden de bahsetmişti. Kitabın bir bölümünde kot kumlamacılığı ve silikozis konusunu mutlaka işlemek istediğini, kendisine bu konuda yardımcı olabilirsem sevineceğini iletmişti. Ben de geçen süre içerisinde elimden gelen katkıyı (yazı, görsel, arka plan bilgisi) sağlamaya çalıştım.

IMG_0597.JPG

2.

 

Kitap (Fashion Victims: The Dangers of Dress Past and Present) geçtiğimiz Eylül ayında piyasaya çıktı, bana yeni ulaştı. Kot kumlamacılığına bağlı silikozise ve yol açtığı ölümlere ağırlıklı olarak kitabın final bölümünde (Resim 2) değiniyor. Giriş cümlesi şöyle başlıyor: “Bu kitabı bitirirken, finalinde tıp ve bilimin modaya bağlı sorunları nasıl çözdüğünden bahsedebilmeyi çok isterdim, ama maalesef, gerçek öyle değil.” Devamında da “Biz bir problemi ihraç ederken, yeni bir problem yarattık ve bunlar rahatsız edici bir şekilde dönüp dolaşıp yine bizi buluyor.” diyerek cümlesini tamamlıyor, Alison Matthews David.

 

Reklamlar


Kategoriler:Akademi(k), Her Şey

Etiketler:, , , , ,

1 reply

  1. sonucu çok güzel bağlamış. İşbirliğinizi kutluyorum. kaç kişinin bu konudaki farkındalığını hem de çok etkili bir şekilde sağladı.. Gurur duydum arkadaşım

    Liked by 1 kişi

%d blogcu bunu beğendi: