Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

U.S. News & World Report” tarafından yapılan listede beklenildiği gibi Amerikan üniversiteleri en üst sıralarda. Listeye giren ilk 750 üniversiteden 180’i, ilk 10 üniversiteden ise 8’i Amerikan üniversitesi.

Dünyanın En Prestijli 10 Üniversitesi (2016)
1. “Harvard” Üniversitesi, Cambridge, Massachusetts
2. “Massachusetts” Teknoloji Enstitüsü, Cambridge, Massachusetts
3. Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley, California
4. “Stanford” Üniversitesi, Stanford, California
5. “Oxford” Üniversitesi, Oxford, İngiltere
6. “Cambridge” Üniversitesi,Cambridge, İngiltere
7. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, Pasadena, California
8. Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles, Los Angeles
9. “Columbia” Üniversitesi, New York City
10. Şikago Üniversitesi, Chicago

U.S. News & World Report listesinin oluşturulmasında bu yıl bir değişikliğe gidildi. Önceden sadece ilk 500 üniversite ve sıralaması belirlenirken 2016’dan itibaren ilk 750 üniversite ve sıralaması yapılacak. Bu yöntem değişikliği ülkeler bazında özellikle Çin ve İngiltere’ye ait üniversitelerin listedeki sayılarının artmasına ve sıralamada Çin’in -ülkeler bazında- iki sıra birden üste çıkmasına yaradı. Geçen yıl Amerika, Almanya (50 üniversite), İngiltere (38) ve Çin (27) şeklinde bir sıralama vardı. Bu yıl Amerika, Çin (57), İngiltere (55) ve Almanya (50) şeklinde bir sıralama oluştu. Bu listede Türkiye’den dört üniversite ilk 500’de yer alırken [ODTÜ (217.), Boğaziçi Üniversitesi (220.), İTÜ (280.) ve Bilkent Üniversitesi(389.)] listenin 750’ye çıkmasıyla birlikte listedeki Türk üniversitelerinin sayısı 10’a çıkmış oldu.

U.S. News & World Report” listesine, diğer sıralama yapan firmalara göre daha çok itibar ediliyor olmasının başlıca nedeni Thomson Reuters‘in veri tabanını kullanıyor olması. Böylece etki değeri yüksek dergiler ve be bu dergilerde yayımlanan çalışmalar ön plana çıkıyor. Ayrıca çalışmaların global ve bölgesel saygınlığı (Türkiye Asya bölgesinde kabul ediliyor) yanısıra üniversitelerdeki öğretim üyelerinin katkı sunduğu kitaplar, etki değeri yüksek dergilerden alınan atıflar, uluslararası işbirliği (çalışmalardaki yabancı yazar sayısı), doktora öğrencisi sayısı gibi farklı kriterler de göz önüne alınıyor.

  • Kaynak: International Business Time
Reklamlar


Kategoriler:Akademi(k), Her Şey

Etiketler:, , , ,

1 reply

  1. Keşke oralarda okuma imkanım olsaydı.

    Liked by 1 kişi

%d blogcu bunu beğendi: