İlk Tepki İsveç’ten (Kot Kumlamacılığı ve Silikozis Anıları-11)

Danimarka’da yapılan basın toplantısı sonrası -beklentilerimizin aksine- ne yazık ki Türk basını konuya hiç ilgi göstermedi. Bu alanda görülen ilk vakaları belirlemiştik. “Indeks Vaka” olarak adlandırılan ilk bulguların üzerine gidilmesi ve sorunun gerçek boyutunun belirlenmesi gerekiyordu. Bunun için de basının konuya ilgi göstermesi ve bu konuyu haberleştirip kamuoyunun bilgisine sunması en büyük beklentimizdi. Danimarka’da iken arkadaşlarıma telefon açıp tüm ulusal gazeteleri taramalarını, bir habere rastlarlarsa bizi bilgilendirmelerini istemiştim. Arayan olmadı. Çünkü Türkiye’de bu konuda haber çıkmamıştı. Dönüş yolundayken basın toplantısında tanıştığım İsveçli gazeteci Åke Spross’un e-postasını gördüm. Beni yaptığı haber konusunda bilgilendirmek istemiş. İlk haber böylece İsveç’te Upsala gazetesinde çıkmış oldu.

Sanblasting_sweden_1

Konu bir anda İsveç’in gündemine oturmuştu. Gazetelerde meslek hastalıkları konularıyla ilgilenen iki akademisyenin röportajları yer almış, moda dergileri kapak konusu yapmıştı: “Giydiğiniz kotlar yüzünden Türk gençler ölüyor.” Kamuoyunda oluşan bu tepki  bir anda”Türk kotlarını boykot edelim !” kampanyasına dönüşüverdi.

Sandblasting_sweden_2

Ulusal basın bu aşamadan sonra konuyu görmeye (!) başladı. Gazetelerimiz ölen gençlere ya da sorunun kendisine değil, boykot kampanyasına odaklanmıştı. En ilginç olanı, Milliyet gazetesinde yer alan Denim Sanayicileri Derneği (DENİMDER) başkanının yaptığı açıklama idi. Şöyle diyordu: “Kot taşlamada kullanılan ‘ponza taşı’ çiçekçilikte dolgu amacıyla kullanılıyor. Aynı madde diş parlatma ve kozmetik ürünlerde de yer alıyor. Bu, Avrupa’daki kimyasal madde üreticilerinin oyunu. Onlar, kendi kimyasalları satılsın derdinde. Ponza kimyasal değil. Volkanik, doğal bir taş olduğu için zararlı değil.”

Halbuki gençler kot taşlama nedeniyle değil, kotların kumlanması sonucu hayatını kaybetmişti. Kullanılan madde ise ‘ponza taşı’ değil kristal yapıda silika tozu içeren deniz kumuydu.

İlk Yazı: İlk Hasta (Kot Kumlamacılığı ve Silikozis Anıları-1)
Önceki Yazı: Basın Bildirisi (Kot Kumlamacılığı ve Silikozis Anıları-10)

Reklamlar


Kategoriler:Akademi(k), Her Şey

Etiketler:, , ,

%d blogcu bunu beğendi: