Asistanlığımdan Bugüne Türk Toraks Derneği

Türk Toraks Derneği: Gelecek yılın kongre başkanına sorduk: Türk Toraks Derneği akademik yaşamınıza ne kattı?* 

Metin Akgün: Göğüs Hastalıkları (ve Tüberküloz) İhtisasına Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde başladığımda yıl 1998 idi. Atatürk Üniversitesi ülkemizdeki köklü üniversitelerden ama olanakları, o dönemin teknolojik alt yapısındaki eksiklikler ve Erzurum’daki ağır kış koşullarının da etkisiyle, batıdaki üniversitelere göre daha az idi. (Türk) Toraks Derneği, hem bölümümüzün ülke genelindeki konumunu gözlemlemede hem de var olan kısıtlılıkların en aza indirilmesinde en büyük destekçimiz oldu. Ülkenin her köşesinde aktif olan tek dernek olduğu için üye olduğum ilk uzmanlık derneği olmuştu.

Asistanlığımın ilk yılı. Bölüm başkanımız beni Türk Toraks Derneği’nin Bahar Toplantısı’na (Nisan 1999, İstanbul) göndermek istediğini söylediğinde çok şaşırmıştım. O dönemde bir asistanın, hele ilk yıl asistanının, böyle bir toplantıya katılması görülmüş bir şey değildi. Bu toplantı benim akademik yolculuğumdaki en önemli kilometre taşlarından biri oldu. İlk gün ‘Bilimsel Araştırmalarda Protokol Geliştirme ve Bilimsel Makale Yazımı Kursu’na, diğer günlerde de toplantıdaki bütün oturumlara, sabah ilk toplantıdan akşam son uydu sempozyumuna kadar katıldım. Uzmanlık alanımızdaki duayen hocaları birebir görme şansı bulduğum şölen tadında bir toplantı olmuştu.

Ertesi yıl (2000 yılı) Türk Toraks Derneği asistanlara yönelik olarak Kış Okulu organizasyonu başlattığında asistanlıkta ikinci yılım henüz bitmemişti. Ancak, bölüme bizden önce bir süre asistan gelmediği için doğal olarak en kıdemli pozisyonundaki üç asistan olarak Adana’da yapılan ilk kış okuluna katıldık. Göğüs Hastalıklarının temel konularını, alanında en iyi hocalardan dinlemek büyük bir keyifti. Ayrıca, diğer bölgelerden gelen asistan arkadaşlarımızla tanışma, konuşma ve şartlarımızı birebir karşılaştırma imkanına sahip olmuştuk. Kış Okulu’nun en büyük katkısı, hep birlikte aynı dili kullanmaya başlamamız olmuştu, mesafeler daha bir kısalmıştı. Mesleki alandaki dostluklarımın bir çoğunun temeli de o zaman atılmıştı. Bir sonraki yıl Konya’da yapılan ikinci kış okuluna da katıldım. O yıl aynı odayı paylaştığım arkadaşımla ilerleyen yıllarda Türk Toraks Derneği Merkez Yönetim Kurulu’nda web-bülten sorumlusu olarak halef-selef olmak gibi bir sürprizi yaşamıştık.

metinakgün

Yeni uzman olduğum yıllar…

Göğüs Hastalıkları alanında ilk bilimsel çalışmam, asistanlık döneminde, derneğin çıkardığı Toraks Dergisi’nin ilk sayısında (2000 yılı) yayımlanmıştı. Şimdi, adı ‘Turkish Thoracic Journal’ olan o derginin editörlerinden biriyim. Derneğin şube, çalışma grupları, kongre organizasyonları ve merkez yönetim kurulunda aktif olarak görevlerim oldu. Derneğin demokratik örgütlenme yapısı nedeniyle aktif olarak çalışmak isteyenler için her zaman yapılacak iş, çalışılacak ortam bulmak mümkün. Bu yıl, Türk Toraks Derneği’nin yürüttüğü önemli projelerden biri olan MECOR programına katılan asistanları ve onların coşkusunu gördüğümde yeniden asistanlık günlerimi hatırlayarak heyecanlandım. Türk Toraks Derneğinin gençlere yönelik yaptığı yatırımların ülkenin geleceği açısından en büyük kazanım olduğunu düşünüyorum.

  • Bu yazı Aralık 2015’te Türk Toraks Derneği Üyelerine Özel Facebook sayfasında yayımlanmıştır.

 

Reklamlar


Kategoriler:Akademi(k), Her Şey

Etiketler:, , ,

%d blogcu bunu beğendi: