Akademigrafik

Bilimsel çalışmalar akademik hayatın önemli bir parçası. Ülkemizde akademik hayatta bilimsel çalışma yapma ve yayın üretme dönemi, ne yazık ki çok kısa sürelidir. Tıpkı futbolcular gibi süreli ama daha da kısa olanından. Futbolcular belirli bir yaşa kadar  aktif futbol oynayabilirler, sonra yaşları ilerleyince, ister istemez futbolu bırakarak başka alanlara kayarlar. Akademik hayatta ise yaşa bağımlı olmasa da, zorunluluklar dışında bilimsel çalışma neredeyse hiç yapılmaz; ortalama 8-10 yıllık aktif bir bilimsel çalışma süresi sona erince başka şeylerle ilgilenilmeye ve emeklilik beklenilmeye başlanır. Arkaplandaki gerekçeler ve sorunlar ayrı bir tartışma konusu. Bu durumun kalp ritminin değerlendirilmesinde kullanılan elektrokardiyografi (EKG) ile oldukça paralel seyri dikkatimi çekti. İşte EKG üzerine iz düşümü yapılan akademik hayat (AKADEMİGRAFİK):

  1. akademigrafikİlk Uzmanlık Dönemi: Yayın yapma konusunda bilgilerin yetersiz olduğu, ne yapılacağı konusunda geçirilen şaşkınlık dönemi.
  2. Acemi Şansı: İlk çalışmalar, sürpriz bir şekilde dergilerce kolayca kabul edilir ama kimse nasıl ve hangi gerekçeyle kabul edildiğini anlayamaz.
  3. Hızlı Ret Dönemi: Şanslı dönem biter, dergilerden peş peşe ret mektupları gelir. Tam makale yazmayı öğrendim derken, herşeyin tersine döndüğü andır. Bazen akademik hayattan kopuşla sonuçlanabilecek kadar ağır sonuçları olabilir.
  4. Pik Dönemi:  Doçentlik öncesi tüm eforun harcandığı, en kısa sürede en fazla verimin alınmaya çalışıldığı dönemdir. Amaç doçentliğe müracaat dosyasının bir an önce oluşturulması olduğu için herşeye “yayın” gözüyle bakıldığı, bir çeşit gözü dönmüşlüğün yaşandığı dönemdir
  5. Serbest Düşüş: Doçent olduktan sonra, önceki döneme ait aşırı yüklenmenin acısının çıkarıldığı, tam rehavet dönemidir. Bu dönemdeki davranışlar alışkanlık haline getirilip, benimsendiğinde müzmin tembellik hastalığı gelişebilir.
  6. Normale Dönüş: Bir önceki dönemin etkisinden kurtulanların, profesörlük için de yayın yapması gerektiğini kara kara düşündüğü, ancak doçentlikteki kadar motivasyonun olmadığı dönemdir.
  7. Son Kıpırtılar: Biraz ite kalka da olsa profesörlük için gerekli puanların elde edilmesine yönelik son çabaların gösterildiği zorunlu hareket dönemi.
  8. Asistoli: Zorunlu yayın dönemleri bitmiştir, yeni bir yayın için haklı bir gerekçenin olmadığı, bilimsel çalışmanın sadece hobi olarak uğraşanlara özgü olduğu düşünülen, aslında akademik hayatın -sona erildiğinin farkında olunmadan- sona erdiği dönemdir.
Reklamlar


Kategoriler:Akademi(k), Denemeler, Her Şey

Etiketler:, ,

1 reply

%d blogcu bunu beğendi: