Aynı Kadrajla Üç Farklı Çekim Tekniği

Dijital fotoğrafçılığın en önemli avantajı, aynı kadrajı tekrar tekrar ve sonuçlarını görerek yeniden çekebilme avantajı sağlaması. Çekilen fotoğrafın kaydedildiği format da önemli. Günümüzde hemen her makinede JPEG ve RAW uzantılı kayıt yapma olanağı var. Eğer kayıt kapasitesi ile ilgili sorun yoksa her ikisi de eş zamanlı seçilebilir. Ben neredeyse artık hiç JPEG  çekmiyorum; RAW format hem yüksek kalite avantajı, hem de daha sonra dijital işlemede önemli kolaylıklar sağlıyor.

Geçen yıl Van’a yaptığım seyahatte hem JPEG hem de RAW formatında çekim yapmış, sonrasında da HDR oluşturabilmek için makinenin üç ayrı pozlamayı aynı anda yaptığı “Bracketing (Basamaklama)” özelliğini kullanmıştım.

JPEG Formatı: Hafıza kartında daha az yer kaplamasına rağmen çözünürlüğü daha düşük, çekilen fotoğraf üzerinde dijital işleme yapma kapasitesi daha sınırlı.

Akdamar_JPEG

JPEG

RAW Formatı: Boyut olarak daha büyük; hafıza kartında ve hard diskte daha fazla yer kaplıyor ancak dışarıdaki ışık koşullarına dikkat etmeksizin çekim yapılabilme özgürlüğü veriyor. Sonrasında da ekran başında, fotoğrafı sanki kamera ile yeniden çekiyormuşsunuz gibi üzerinde oynamak mümkün.

Akdamar_raw

RAW

HDR: Genelde aynı kadrajın üç farklı pozlama ile çekilmesi ve daha sonra özel yazılımlarla bu fotoğrafların dijital ortamda üst üste bindirilmesi ile elde ediliyor. Gerçeküstü hissi veren görüntüler oluşturulabiliyor.

Akdamar_HDR

HDR-1

Akdamar_HDR_2

HDR-2

Reklamlar


Kategoriler:Gezgin, Her Şey

Etiketler:, , , , , , ,

%d blogcu bunu beğendi: