Kant’ın Tezinin Kapağındaki Besmele

-ÇEVİRİSİ ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞIM BİR KİTABIN GİRİŞ BÖLÜMÜNDEN ALINTILANMIŞTIR-

kant_immanuelAlman Immanuel Kant (1724-1804) önemli bir felsefeci. Kant’ın 1755 yılına ait doktora tezinin bir kopyasının kapak sayfasında, üst kısımda, Arapça yazılmış bir besmele bulunmaktadır. Kısa ve şiirsel bir ifade olan besmele, Kur’an’ın gerçek özü olarak kabul edilmektedir. Kant’ın doktora tezinin kapağında besmelenin neden yer aldığını anlamak güç; büyük olasılıkla cevabını kimse de bilmemektedir. Kant, yazılarında İslam’dan çok az bahsettiği için, bu besmelenin Kant tarafından oraya yerleştirilmiş olması çok düşük bir olasılık.

Bu tezin varlığını burada belirtmemin nedeni, tezin birçok bakımdan bu kitabın ana teması ile örtüşmesi; sağlam bir şekilde oluşturulmuş, Kant gibi bir devi olan “Batı” felsefe geleneği ile, daha kırılgan bir yapıya sahip gözüken İslam felsefesi arasındaki ilişkiyi en iyi şekilde sembolize etmesidir.

Kapaktaki bu birlikteliğe bakarak gerçekten Kant gibi felsefe sistemi kurucuları ile İslam felsefecilerinin eserlerinde veya Kur’an’da bulabileceğimiz şeyler arasında ortak bir nokta/uyum olabileceğini iddia etmek mümkün müdür? Ya da Kant’ın temsil ettiği felsefi söylemin dünyayı sarsan katkılarıyla (tez kapağının boyutu ile sembolize edilen) karşılaştırıldığında, (görece çok daha küçük bir besmele ile sembolize edilen) İslam felsefesinin, felsefi söyleme yapabileceği katkı fikri ile sadece alay mı edilmektedir?

İşte bu yüzden İslam felsefesi daha kırılgan; konumlandığı zemin daha kaygan. Peki neden böyle? 

Reklamlar


Kategoriler:Din/Felsefe/Mitoloji, Her Şey

Etiketler:, , , ,

%d blogcu bunu beğendi: