Kot Taşlamaya Doğu’da 5 Kurban

Haberin orijinali: http://www.hurriyet.com.tr/yasasinhayat/11132657.asp

hurriyet-logo1

ERZURUM, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Metin Akgün, Batı’daki kot taşlama atölyelerinde çalışarak son 5 yıl içinde ‘Silikozis’ hastalığına yakalanan Doğu’daki 200 kişiden 5’inin öldüğünü söyledi.

Türkiye’de bu hastalığa yakalanan 500’ün üzerinde işçinin bulunduğunu anımsatan Doç.Dr. Akgün, “Bu mesleğin ölümcül olduğunu bilenler artık atölyelerde çalışmıyor. Silikozis hastalığının son kurbanı 28 Şubat 2009 günü ölen Bingöllü 24 yaşındaki Ruhat Yıldırak oldu” dedi.
Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Metin Akgün, özellikle iş bulmak için Doğu’dan büyük kentlere giderek kot taşlama atölyelerinde çalışan genç yaştaki işçilerin silikozis hastalığına yakalandığını söyledi.

Silikozisin akciğerleri kullanılmaz hale getiren, pek geri dönüşümü olmayan bir hastalık olduğunu vurgulayan Doç.Dr. Akgün, ince tozun ciğerlerde birikip çökmesi ile hastalığın meydana geldiğini bildirdi. Ülke genelinde bu hastalığa yakalanan 500’ün üzerinde işçinin bulunduğunu vurgulayan Doç. Dr. Metin Akgün, şunları söyledi:

“Silikozis hastalığı, kum püskürtme yöntemiyle yapılan kot taşlama veya ağartma işinde çalışan işçilerde görülür. Servisimizde Bingöl’den aynı atölyede çalışmaya giden 200’ün üzerindeki işçiye aynı hastalık teşhisi kondu. Silikozis hastalığına ilk kez 2004 yılının Ağustos ayında rastlanıldı. İşçiler günde 12 saat maskesiz en az yılda 7- 8 ay çalışıyorlar. Bu hastalık kişiyi kısa sürede etkisi altına aldığı için ölümle sonuçlanabiliyor. O tarihden bugüne kadar Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı Taşlıçay ile Toplular köylerinden 5 hasta yaşamını yitirdi. 20 kadar ağır hastamız var. Bu şekilde çalışmanın ölümle sonuçlandığını öğrendikleri için çoğu işi bıraktı. İşyerlerinin denetlenmesi, işçilerin çok iyi şartlarda çalıştırılması gerekiyor Çalışanların genelde sosyal güvenceleri yok. Kendi haklarını dahi arayamıyorlar. Silikozis hastalığına son kurban, 3 yıldır tedavi gören Ruhat Yıldırak’ı verdik. Ondan önce de Kadir Önal, Kenan Temiz ve Harun Yaprak hayatını kaybetmişti.”

Reklamlar


Kategoriler:Akademi(k), Her Şey

Etiketler:, , ,

%d blogcu bunu beğendi: